Najczęściej zadawane pytania

Co to jest Arytmetyka Mentalna?

Spróbuj policzyć poniższe działanie nie rozpisując go na kartce i nie używając do tego kalkulatora:

52+41-26+18-33+87-45-72+38-16 =?

Ile czasu Ci to zajęło? To co teraz zrobiłeś, również jest Arytmetyką Mentalną. To tzw. wykonywanie obliczeń pamięciowych. Różnica polega na tym, że metoda wykorzystywana podczas naszego kursu, pozwala na wykonywanie takich obliczeń w ciągu kilku sekund! Stymulując przy tym nasz mózg i rozwijając intelektualny potencjał.

Dzięki regularnym treningom:
poprawiamy koncentrację i szybkość reakcji
wspieramy dobrą kondycję i rozwój motoryki małej
rozbudzamy wyobraźnię
rozwijamy kreatywne myślenie
poprawiamy pamięć
łatwiej uczymy się języków obcych.

Kurs inspirowany jest japońską sztuką liczenia, opracowaną ponad 2000 lat temu i bazującą na wykonywaniu operacji matematycznych za pomocą liczydła soroban. Metoda ta poprawia komunikację obydwu półkul mózgowych tworząc nowe połączenia neuronowe i utrwalając te już istniejące. Łączy ze sobą myślenie strategiczne i wyobraźnię, logikę i kreatywność.

Jak długo trwa kurs Arytmetyki Mentalnej?

Podstawowy kurs Arytmetyki Mentalnej trwa 2 lata. W tym czasie uczymy się dodawać i odejmować. Jest to niezbędna umiejętność, na której opiera się kolejny etap, czyli mnożenie i dzielenie dużych wartości. Na to potrzebujemy kolejnego roku. Efekty nauki, choć zależą od indywidualnych cech każdego uczestnika, widoczne są już w pierwszych miesiącach kursu.

Kurs dzieli się na etapy. Każdy kolejny etap zwiększa zakres działań, które jesteśmy w stanie policzyć.

Na czym polega kurs Arytmetyki Mentalnej?

Na początku uczymy się obsługi sorobanu i nabieramy wprawy w wykonywaniu obliczeń na fizycznym liczydle. Gdy techniczne aspekty zostaną opanowane, uczymy się “przenoszenia” liczydła do wyobraźni.

Dla każdego jest to możliwe w różnym czasie, dlatego w tym zakresie, nasze podejście do każdego kursanta jest bardzo indywidualne. Dajemy wskazówki, które ułatwiają ten proces i wspieramy w treningach. Zasada jest jednak niezmienna: im więcej czasu uczeń poświęca na samodzielną naukę, tym sprawniej pokonuje wszystkie etapy kursu. 

Kiedy zacząć naukę Arytmetyki Mentalnej?

Najlepsze efekty uzyskuje się, gdy naukę rozpocznie się w wieku pięciu - sześciu lat. Jak pokazują badania, mózg najintensywniej rozwija się do 12. roku życia, gdy w tym czasie dziecko uczy się nowych rzeczy to komórki mózgowe rozrastają się tworząc większą ilość połączeń nerwowych między nimi. Nie znaczy to jednak, że nauka Arytmetyki Mentalnej po 12 roku nie ma sensu. Nic bardziej mylnego!

Nauka liczenia na liczydle soroban okazuje się dobrym sposobem zapobiegającym demencji starczej i chorobie Alzheimera. Arytmetyki Mentalnej można więc uczyć się w każdym wieku. Ale nie oszukujmy się, efekty osiągnięte podczas realizacji kursu w wieku dorosłym nie będą tak spektakularne jak w przypadku dzieci. Niemniej jednak korzyści wynikające z treningu znacznie przewyższają fizjologiczne ograniczenia. Każdy czas jest dobry, aby zadbać o kondycję swojego mózgu.

W jaki sposób prowadzone są zajęcia z Arytmetyki Mentalnej?

Zajęcia prowadzone przez Edurado odbywają się raz w tygodniu, z podziałem na grupy w danym przedziale wiekowym. W przypadku dzieci 5-6 letnich spotkania trwają 70 min, natomiast starsze roczniki spotykają się na 90 min. Taki czas i częstotliwość lekcji pozwala na  przyswojenie  nowego materiału i samodzielne przećwiczenie go w myśl zasady „trening czyni mistrza”.

Treningi Arytmetyki Mentalnej często przybierają formę zabawy, która dostosowana jest do wieku i poziomu percepcji dziecka, co sprawia, że uczestnicy nie nudzą się, a zadania wykonują chętnie i z zainteresowaniem. Spotkania urozmaicone są również grami i zabawami, które wspierają rozwój dziecka. Każda grupa liczy do 10 osób, co umożliwia indywidualny i osobisty kontakt prowadzącego z uczniem.

Czy warto uczyć się Arytmetyki Mentalnej?

Udział w kursie Arytmetyki Mentalnej ma wiele zalet:

  • u uczestników poprawiają się zdolności liczenia w “pamięci” – liczą szybciej, sprawniej, a do tego bezbłędnie;
  • dzięki zaangażowaniu do wykonywania obliczeń wyobraźni, aktywnie rozwijają się obie półkule mózgowe i nowe połączenia neuronowe między nimi;
  • udział w zajęciach stymuluje motorykę małą, i poprawia koordynację oko-ręka dzięki czemu pozytywnie wpływają na fizyczny rozwój dziecka;
  • poprawia się zdolność koncentracji, a przez to wyniki w nauce przedmiotów szkolnych i języków obcych;
  • ćwiczone są myślenie analityczne, kreatywność i wyobraźnia, co pozytywnie wpływa na zdolność rozwiązywania niestandardowych zadań.

Czy Arytmetyka Mentalna jest tylko dla zdolnych dzieci?

Arytmetyka Mentalna to kurs dla każdego. Wszyscy kursanci startują z tego samego poziomu i każdy ma równe szanse. Nasze doświadczenie pokazuje, że nawet uczniowie z dysleksją i dyskalkulią są w stanie opanować umiejętność liczenia na sorobanie.

Nauka matematyki w szkole często kojarzy się dzieciom z przykrym i nielubianym obowiązkiem. Kurs Arytmetyki Mentalnej, który odbywa się poprzez zabawę, udowadnia, że liczenie może być ciekawe, zabawne, proste, a przy tym każdy może się tego nauczyć. Aby efekty były widoczne, trzeba jednak regularnych treningów. Udział w zajęciach z Arytmetyki Mentalnej to więc inwestycja w szczęśliwą przyszłość naszych dzieci.